Warsztaty senioralne w Luboniu

Warsztaty senioralne w Luboniu

Data publikacji: 2019-06-11

Warsztaty w Luboniu oficjalnie zainaugurowały realizację projektu pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. To pierwsze warsztaty dla seniorów, które odbyły się na terenie Metropolii Poznań.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

  • Warsztaty odbyły się w dniach 9 - 10 maja 2019.
  • Wydarzenie miało miejsce w Dziennym Domu "Senior-Wigor" w Luboniu, przy ul. Romana Maya 1b, 62-030 Luboń.
  • Liczba uczestników 60+: 20 osób.
  • Liczba pozostałych uczestników: 3 osoby.

Warsztaty w Luboniu oficjalnie zainaugurowały realizację projektu pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”. To pierwsze warsztaty dla seniorów, które odbyły się na terenie Metropolii Poznań.

Podczas pierwszego dnia szkolenia uczestnicy mieli okazję lepiej się poznać, porozmawiać o swoich wartościach oraz zastanowić się nad własnymi zaletami i wadami podczas modułu „Mój potencjał na PLUS”. Pracując w grupach stworzyli także swoją mapę marzeń ujmując w formie graficznej swoje oczekiwania wobec przyszłych wyzwań. Seniorzy podjęli się dokończenia zdania „Chcielibyśmy, aby seniorzy w Luboniu…” w formie plakatów z grafikami i fotografiami pochodzącymi z czasopism i gazet. Podczas kolejnego modułu uczestnicy odbyli interaktywny warsztat z wykorzystaniem kamery cyfrowej budujący kompetencje w dziedzinie umiejętności interpersonalnych i autoprezentacji. Trenerzy przeprowadzili wywiad z Panią Czesławą, która reprezentując swoją grupę bardzo obrazowo i z wielką energią opowiadała o potrzebach lubońskich seniorów wskazując konkretne deficyty. Multimedialny warsztat w formie zabawy zakończył się podsumowaniem merytorycznym, ze wskazaniem narzędzi i sposobów efektywnej komunikacji w drodze do realizacji zamierzeń i marzeń seniorów.

W drugim dniu warsztatów seniorzy poznali zalety działalności zespołowej i podstawy tworzenia projektów oraz poznali dobre praktyki z zakresu projektów międzypokoleniowych. Wzięli także udział w komponencie edukacyjno-aktywizującym w zakresie partycypacji obywatelskiej. Podczas zajęć z udziałem seniorów przeprowadzono debatę oksfordzką w postaci symulacji sesji Rady Miasta. Stworzona została możliwość swobodnej argumentacji uczestników w kontekście pomysłów na aktywizację seniorów. Postawiona na wstępie kontrowersyjna teza wzbudziła ożywioną dyskusję. Teza brzmiała: „Seniorzy w nasze gminie są w większości bierni i nie mają ochoty na aktywność, dlatego nie ma sensu inwestować w projekty aktywizacyjne dla osób starszych”.

Seniorzy zapoznali się z dostępnością usług dla seniorów - w Luboniu funkcjonuje m.in. Lubońska Karta Seniora i Koperta/Pudełko Życia.

Uczestnicy warsztatów wypełnili także ankietę dotyczącą potrzeb osób starszych w Luboniu. Wyniki badania ankietowego potwierdziły, że:

  • największe deficyty w stosunku do potrzeb seniorzy dostrzegają w dziedzinie ochrony zdrowia (69%), w zakresie możliwości rozwijania hobby i zainteresowań tematycznych (46%) oraz integracji międzypokoleniowej (46%);
  • największe zainteresowanie seniorzy deklarowali w zakresie aktywności dotyczących warsztatów psychologicznych (54%), warsztatów obywatelskich (46%) oraz warsztatów pielęgnacyjne z opieki nad osobami obłożnie chorymi (46%);
  • w ramach profilaktyki zdrowotnej ankietowani chcieliby w przyszłości skorzystać głównie z badań profilaktycznych np. z badań dermatologicznych znamion na skórze pod kątem ryzyka zachorowania na czerniaka (77%) oraz z edukacji zdrowotnej w zakresie ważnych chorób np. cukrzycy, nadciśnienia (62%);
  • podejmowanie aktywności seniorom najbardziej utrudnia brak środków finansowych (62%), problemy transportowe/komunikacyjne (46%) oraz brak informacji o różnych inicjatywach podejmowanych w mieście (46%);
  • ankietowani zadeklarowali największe osobiste zainteresowanie skorzystaniem z następujących potencjalnych bezpłatnych usług dla seniorów: „złota rączka” (62%), „taksówka dla seniora” (62%), „wypożyczalnia sprzętu rehabilitacyjnego” (62%).

Seniorzy otrzymali również materiały nt. aktywności seniorów w: wyborach, Radzie Osiedla/Sołeckiej/Seniorów, realizacji Inicjatywy Lokalnej, uczestnictwie w konsultacjach społecznych i budżecie obywatelskim.

Warsztaty przebiegały w miłej, niewykluczającej atmosferze. Uczestnicy spotkania posiadali zróżnicowane i specyficzne potrzeby i oczekiwania wynikające ze stanu zdrowia, dlatego też trenerzy starali się dopasować program do specyficznych potrzeb grupy (wydłużono czas realizacji niektórych komponentów warsztatów poświęcając niezbędny czas na wytłumaczenie zasad ćwiczeń i zadań grupowych).

Dziennym Domu "Senior-Wigor" w Luboniu wraz ze swoim zespołem wykwalifikowanych terapeutów i opiekunów potwierdził swoją uznaną renomę miejsca przyjaznego aktywizacji seniorów i otwartego na przyjaciół z Metropolii Poznań.

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na kolejne warsztaty!



Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]