Konferencja podsumowująca projekt "Czas na seniora" w Poznaniu

Konferencja podsumowująca projekt "Czas na seniora" w Poznaniu

Data publikacji: 2019-12-13

W dniu 6 grudnia odbyła się konferencja podsumowująca nasz projekt aktywizacyjny dla seniorów zrealizowany na terenie Metropolii Poznań. Wydarzenie odbyło się w Sali Białej Urzędu Miasta Poznania z licznym udziałem osób 60+.

Podczas spotkania była okazja do omówienia najważniejszych elementów i wniosków z projektu pt. „Czas na seniora w Metropolii Poznań i Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej”, który jest realizowany przez Stowarzyszenie Metropolia Poznań oraz Stowarzyszenie Aglomeracja Kalisko-Ostrowska, przy współfinansowaniu ze środków Rządowego Programu na rzecz Aktywności Społecznej Osób Starszych na lata 2014 – 2020 (ASOS).

W ramach projektu „Czas na seniora” nasi seniorzy będą korzystają z 22 dwudniowych warsztatów aktywizujących w poszczególnych gminach aglomeracji, podczas których dowiadują się o możliwościach zaangażowania w życie samorządu, poznają swój potencjał i odkrywają możliwości zaangażowania wolontariackiego oraz przełamywują bariery komunikacyjne podczas profesjonalnych warsztatów z wykorzystaniem narzędzi multimedialnych. Senior aktywny w Radzie Seniorów, senior realizujący projekt międzypokoleniowy czy przygotowujący ciekawy projekt do budżetu obywatelskiego – to tylko niektóre z tematów zajęć podczas warsztatów. Wszystko po to by budować kapitał społeczny w środowisku osób starszych i pomagać społecznościom lokalnym lepiej czerpać z ogromnego doświadczenia życiowego seniorów z Metropolii. Podczas wydarzeń organizowane są„sesje mentoringowe” oraz tzw. „Giełdy usług dla seniorów” gdzie emeryci poznają samorządową ofertę wsparcia dla seniorów i dowiedują więcej o usługach dla osób starszych w gminie (takie jak karta seniora, pudełko życia, złota rączka, taksówka dla seniora czy książka dla seniora).

Projekt realizowany pod hasłem „Czas na seniora” to nie tylko warsztaty. W ramach przedsięwzięcia powstały także poradniki dla seniorów ukazujące w przystępny sposób, jak bardziej aktywnie uczestniczyć w życiu społecznym i obywatelskim. Publikacje pomagają osobom starszym lepiej poznać tajniki skutecznej komunikacji, meandry przygotowania projektów senioralnych czy skutecznego pozyskiwania środków na innowacyjne pomysły. Dzięki tej wiedzy oraz umiejętnościom pozyskanym podczas warsztatów kreatywne pomysły, takie jak realizacja inicjatywy międzypokoleniowej czy festynu sąsiedzkiego, nie będą już „mission imposible”. A seniorzy z terenu metropolii to jedna z najbardziej twórczych i zapracowanych grup w naszej aglomeracji. To także społeczność o ogromnym i niestety nadal do końca niewykorzystanym potencjale obywatelskim. Potwierdzają to nie tylko badania i opinie ekspertów, ale także opinie samych seniorów zgłaszane podczas realizowanych warsztatów!

Pod koniec roku w ramach realizowanego przedsięwzięcia zostanie także opublikowany cykl raportów merytorycznych. W raportach znajdują się informacje o potrzebach seniorów, dostępnych usługach dla osób starszych, czy o dobrych praktykach związanych ze wsparciem dla seniorów. Ten ostatni raport przeznaczony jest dla urzędników samorządowych, by mogli wymieniać się doświadczeniami i uczyć się od kolegów zza miedzy poznając wdrożone już w innych samorządach ciekawe rozwiązania ułatwiające życie osobom starszym.

Zrealizowana konferencja była wreszcie okazją do spotkania przedstawicieli różnych grup senioralnych działających na terenie Poznania i Metropolii Poznań. W integracyjnej atmosferze zbliżających się powoli Świąt, przy kawałku ciasta i dobrej kawie, seniorzy mogli nie tylko wymienić się doświadczeniami i wrażeniami, ale także wspólnie pomysleć o przyszłych inicjatywach aktywizujących seniorów w perspektywie kolejnego roku.



Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]