Warsztaty senioralne w Obornikach (2)

Warsztaty senioralne w Obornikach (2)

Data publikacji: 2019-12-31

Po raz drugi w ramach naszego projektu "Czas na seniora" zawitaliśmy do Obornik. Tym razem w przedświątecznej atmosferze kreatywnie spędziliśmy czas z niesamowicie sympatycznymi uczestnikami Klubu „Senior+” przy ulicy Kościelnej.

Lokalizacja, termin warsztatów i uczestnicy:

  • Warsztaty odbyły się w dniach 16 - 17 grudnia 2019.
  • Wydarzenie miało miejsce w Klubie „Senior+”, ul. Kościelna 2, 64-600 Oborniki
  • Liczba uczestników 60+: 21 osób.
  • Liczba pozostałych uczestników: 1 osoba.

Początek warsztatów to krótkie spojrzenie w siebie, gdyż zaczęliśmy od modułu „Mój potencjał na PLUS”. Uczestnicy zastanawiali się więc nad swoim potencjałem oraz identyfikowali najważniejsze dla siebie życiowe wartości. Następnie seniorzy podjęli się nieco wymagającego zadania z zakresu ćwiczenia autoprezentacji i śrubowania kompetencji interpersonalnych. W grupach zastanawiali się nad najważniejszymi problemami lub wyzwaniami dla seniorów w Gminie Oborniki a następnie przedstawiciele każdej z grup, czyli Pani Anna i Pan Henryk, usiedli na „gorących krzesłach”, czyli uczestniczyli w zaimprowizowanym wywiadzie telewizyjnym. Dziennikarzem był jeden z trenerów a program dotyczył spraw dla tutejszych seniorów najważniejszych. Następnie odtworzony materiał filmowy stał się wstępem do dyskusji o skutecznych metodach komunikowania swoich poglądów i o technikach perswazyjnych, jakie możemy zastosować próbując przekonać innych do naszych pomysłów czy idei. Warsztat był prowadzony w luźnej i pozytywnej atmosferze. Wszystko po to by Ci spośród uczestników, którzy wykazali się odwagą i zgodzili się wystąpić w „warsztatowej” telewizji, nie czuli się skrępowani czy oceniani. W końcu poprzez zabawę najlepiej uczymy się nowych rzeczy i szlifujemy posiadane umiejętności.

Podczas drugiego dnia warsztatów seniorzy mieli okazję podszkolić praktyczne umiejętności, takie jak praca zespołowa oraz partycypacja obywatelska. Przeprowadzona została symulacja sesji Rady Miasta/Gminy wraz z elementami debaty oksfordzkiej, co pozwoliło każdemu z seniorom debatować nad pomysłami dotyczącymi aktywizacji siebie i swoich rówieśników.

Obecni uczestnicy wypełnili także ankietę potrzeb seniorów, co pozwoliło zidentyfikować problemy dotykające osoby starsze w Gminie Oborniki.

  • Największe deficyty w sferze życia publicznego w stosunku do potrzeb seniorów, seniorzy zauważają w ochrony zdrowia w ramach NFZ  (np. dostępność i jakość opieki zdrowotnej, dostęp do specjalistów i rehabilitacji) - 89% ankietowanych. Dostrzegają również problem w braku odpowiedniej opieki społecznej (44% ankietowanych) oraz deficyty w zakresie profilaktyki zdrowotnej (33%) a także organizowanych wydarzeń kulturalnych i turystyki krajoznawczej (33%).
  • Seniorzy z Obornik najchętniej braliby udział w zorganizowanych wycieczkach krajoznawczych (67% badanych) oraz warsztatach pielęgnacyjnych z opieki nad osobami obłożnie chorymi (44% badanych). 1/3 badanych wskazała zainteresowanie uczestnictwem w warsztatacvh psychologicznych, zajęciach językowych i warsztatach obywatelskich (budżet obywatelski, wolontariat i działalność stowarzyszeń, wybory i aktywność samorządowa itp.).
  • W sprawie profilaktyki zdrowotnej, seniorów najbardziej interesują zajęcia z dietetykiem dotyczące zdrowego żywienia (78% ankietowanych seniorów), edukacja zdrowotna w zakresie ważnych dla mnie chorób np. cukrzyca, nadciśnienie (67%) oraz badania profilaktyczne (44% seniorów).
  • Seniorzy zostali także zapytani o najważniejsze problemy utrudniające im aktywność obywatelską. Dla prawie połowy seniorów (44%) jest to brak środków finansowych. Duże znaczenie ma także brak możliwości transportu (33%), brak odpowiedniej informacji (33%) oraz stan zdrowia (33%).
  • Pozytywną wiadomością jest to, że aż 67% seniorów zgadza się ze stwierdzeniem, że ma realny wpływ na rozwój i działalność lokalnej społeczności.
  • Do lokalnego Klubu Seniora uczęszczają wszyscy biorący udział w badaniu, natomiast do dziennego domu pomocy 22% respondentów. 11% z uczestników stanowiły osoby działające w Radzie Seniorów.
  • Za najważniejsze bezpłatne usługi dla seniorów, które powinny być w gminie realizowane, seniorzy wskazali usługę złotej rączki (89% ankietowanych), teleopieke dla seniorów oraz opiekę wytchnieniową dla opiekunów seniorów (po 56% ankietowanych), a także pudełko życia, taksówkę dla seniora i mycie okien dla seniorów (po 44% badanych).

Warsztaty odbyły się dzięki wsparciu pracowników Urzędu Miejskiego w Obornikach oraz Klubu Senior+ przy ul. Kościelnej w Obornikach. Serdecznie dziękujemy za udzieloną pomoc i miłą atmosferę podczas zajęć!

Bardzo dziękujemy za wspólnie spędzony czas i czekamy na kolejne warsztaty!



Do prawidłowego funkcjonowania portalu używane są pliki cookies. Korzystając z portalu wyrażasz zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej o Polityce Prywatności [X]